Co je to Junák a skauting?

Junák je výchovná organizace, která se společně s rodiči a školou snaží kladně působit na dítě a vychovat z něj dobrého člověka, všestranně připraveného na budoucí život. Skauting nabízí ucelený výchovný systém pro chlapce i pro dívky – od nejmladší kategorie benjamínků (5 až 7 let), přes vlčata a světlušky, skauty a skautky, až po nejstarší rovery, rangers a vedoucí, kteří se podílejí na činnosti a vedení oddílu.

Skauting – to jsou hlavně kamarádi, přátelé a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty.

Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno. Být aktivní a najít vlastní místo ve světě. Skauting je příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí. Skauti a skautky se snaží tvořit lepší svět tím, že berou vlastní život do svých rukou.

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty:

• hrát fér
  • spolupracovat s ostatními
  • být ohleduplný k okolnímu prostředí
  • mít vztah k přírodě

Skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí – prostřednictvím her, zážitků, aktivit a dalších činností.

Junák – český skaut, z. s. sdružuje více než 60 tisíc dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků a je největší výchovnou organizací v České republice. Zároveň je členem světových skautských organizací WOSM a WAGGGS.

Kolik stojí skauting?

Skauting patří díky našim dobrovolníkům mezi nejdostupnější koníčky. Výdaje jsou pár set korun měsíčně.

Poplatky za činnost se liší v jednotlivých městech i mezi konkrétními oddíly. Přesnější ceny získáte kontaktováním konkrétního oddílu.

Orientační ceny
Členský příspěvek (rok) 1200 Kč (v ceně je: příspěvek na chod oddílu, pravidelné schůzky, pojištění a předplatné skautského časopisu)
Jednodenní výprava 50 – 200 Kč (jízdenka, vstupy)
Vícedenní výprava 300 – 500 Kč (jízdenka, ubytování, spaní, jídlo, vstupy)
Tábor cca 3500 Kč (ubytování, spaní, jídlo, vstupy, přesná cena podle počtu dní tábora)
Skautský kroj cca 800 Kč

Potřebné vybavení

Detaily se dozvíte přímo ve svém oddíle.

Obvykle dítě potřebuje základní tábornické vybavení: pevné boty, spacák, karimatka, batoh.

Přihláška nového člena

Přihláška nového člena do Junáka ke stažení:

přihláška nového člena (pdf soubor k tisku)

přihláška nového člena (pdf soubor – elektronický formulář)

poučení k přihlášce (docx soubor)

evidenční list údajů (docx soubor)

Často se nás ptáte

Je možné se do oddílu nejprve jen podívat?

Ano, stačí se předtím domluvit s vedoucím. Kontakty na vedoucí naleznete na stránce Vedoucí.

V kolika letech je pro dítě vhodné začít?

Nejvíce malých skautů začíná v první či druhé třídě, obecně lze ale začít kdykoli od 5 let. Více informací najdete na stránkách konkrétních výchovných kategorií: benjamínci, vlčata a světlušky, skauti a skautky.

Máte jakýkoliv jiný dotaz?

Napište nám nebo nám zavolejte. Rádi vše vysvětlíme a zodpovíme. Kontakty na vedoucí naleznete na stránce Vedoucí.