Vážení rodiče a členové střediska,

vedení Junáka – českého skauta rozhodlo, že od 11. března do odvolání bude pozastavena veškerá běžná skautská činnost. Jedná se o družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody i akce skautského vzdělávání.

Jde o těžký krok, který navazuje na rozhodnutí přijímané státními institucemi v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací. Jako skauti a skautky cítíme naši společenskou odpovědnost a chceme jednat s ohledem na ochranu starších a oslabených spoluobčanů. Jsme přesvědčeni, že jde o dobrý preventivní krok ve správný čas.

Doufáme, že skautskou činnost budeme moci co nejdříve obnovit – budeme vás o tom samozřejmě okamžitě informovat. V současné době se předpokládá, že opatření bude trvat minimálně dva týdny.

Zároveň se připravuje balíček skautských aktivit, které bude možné realizovat doma nebo online.

za Junák – český skaut, středisko Chrudim, z.s.
Petr Pospíšil – Pizin, vedoucí 1. chlapeckého oddílu

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE K DOČASNÉMU POZASTAVENÍ BĚŽNÉ SKAUTSKÉ ČINNOSTI

Dnes 10. března dopoledne rozhodl starosta Junáka – českého skauta o dočasném pozastavení běžné skautské činnosti, s platností od 11. března do odvolání. Pozastavení činnosti v reakci na rozhodnutí přijímaná státními institucemi vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se vztahuje především na družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody a na akce skautského vzdělávání.

Toto rozhodnutí vzniklo ze zodpovědného a uvážlivého zvažování se zapojením Výkonné rady a vedení Náčelnictva a samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Na mnohé z nich najdete odpověď v následujících řádcích. Rozhodnutí navazuje na pečlivé studium situace v uplynulých dnech a týdnech a reaguje na aktuální rozhodnutí státních institucí. Nemyslíme si, že by samotná skautská činnost byla pro kluky a holky rizikem. Za rizikové ale považujeme následující: 1) schůzky a výpravy probíhají po delší časový úsek, schůzky často v uzavřených místnostech, kontakt je intenzivní 2) průběh nemoci byl u dosavadních případů u dětí lehký a nemoc těžko rozpoznatelná, stávají se tak z pohledu šíření viru rizikovou skupinou 3) na vzdělávací kurzy se účastníci často sjíždí z mnoha regionů a společný čas tráví intenzivně.

Jsme přesvědčeni, že je žádoucí přijmout v tomto okamžiku agresivní opatření a pokusit se tak přispět ke zpomalení šíření nákazy. Jsme si vědomi toho, že veřejná diskuze je dnes rozkročena od „nic se neděje, je to jen chřipka“ až po katastrofické scénáře. Jsme přesvědčeni, že teď je moment pro rázné preventivní kroky, které pomohou udržet epidemii nového typu koronaviru ve zvládnutelných mezích. Jako hnutí vystavěné na principech výchovy k zodpovědnému jednání ke svému okolí máme v souladu s těmito principy jednat, i když to bude trochu bolet.

Víme, že s rozhodnutím nebude každý souhlasit. Je ale zodpovědností vedení Junáka – českého skauta přijímat i rozhodnutí v otázkách, v nichž není možné dosažení shody. S důvěrou nám svěřenou a s hlubokým respektem k těm, na které naše rozhodnutí dopadají, přijímáme ta nejlepší rozhodnutí, jakých jsme schopni. Podrobnosti k přijatému rozhodnutí najdete v řádcích níže.

Se stiskem levice

Josef Výprachtický – José- Starosta

Eva Měřínská – náčelní

Marek Baláš – Čiča -náčelník

a

Petr Vaněk – Permi – místostarosta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pro odeslání komentáře je nezbytné udělit souhlas se zpracováním osobních údajů.