1.chlapecký oddíl je skautský oddíl určený pro kluky od 1. do 5. třídy (vlčata) a starší kluky od 6. do 9. třídy (skauti).

Program oddílu.

U vlčat klademe důraz na úplné základy, to je hlavně na výchovu k samostatnosti, zodpovědnosti a kamarádskému chování. Protože jsou vlčata hodně živí a neposední, potřebují se na schůzce pořádně vyřádit. Hrajeme si a sportujeme, učíme se skautské dovednosti a další užitečné věci.

Skauti mají o něco náročnější program. Učí se poznávat své silné i slabé stránky a samostatně se rozhodovat v různých situacích. Svůj čas tráví aktivně v pohybu a v přírodě. Někteří pomáhají s vedením mladších dětí.

Naše činnost vychází ze skautského programu se zaměřením na pobyt v přírodě. Každé dítě má stezku, ve které jsou obsaženy znalosti a dovednosti, které by vlčata měla zvládat. Snažíme se u dětí podporovat vztah k přírodě, k vlasti, k okolí a k lidem. Zároveň se snažíme podporovat osobní rozvoj kluků v oblastech, jako je zručnost, spolupráce, píle či samostatnost. Samozřejmě v naší činnosti nesmí chybět spousta her a zábavy v partě kamarádů.

Každý týden se scházíme na družinových schůzkách v naší klubovně U Tří smrčků.

Schůzky ve školním roce 2023/2024 probíhají ve dnech:

• vlčata – každý pátek od 15:30 do 17:00 hodin
  • skauti – každé úterý od 16:45 do 18:15hodin

Jezdíme na výlety a výpravy.

Jednou za měsíc míváme výpravu do přírody nebo se účastníme zajímavé akce – navštívili jsme archeopark ve Všestarech, při geocachingu hledali kešky nebo slaňovali ve Škrovádě. Občas pořádáme i víkendovou akci v naší klubovně – např. s deskovými nebo počítačovými hrami. Starší skauti jezdí na mezinárodní akce.

Na výlety a výpravy potřebuje každé vlče i skaut batoh (který dobře sedí na zádech), kvalitní trekové boty, lahev na pití a pláštěnku. Na víkendové výpravy přibude do vybavení větší batoh, spacák, karimatka, ešus, baterka.

Rozpis výletů s termíny a časy dostávají rodiče vždy dopředu na jedno pololetí. Pozvánky s konkrétními informacemi o výpravě dostávají děti na schůzce přibližně dva týdny před akcí.

Kolik stojí členství ve skautském oddíle?

Registrační poplatek 1200,- Kč se platí na jeden rok spolu s odevzdáním přihlášky nejpozději do poloviny října na účet střediska 2501278341/2010. Peníze se používají na provoz klubovny (voda, topení), pojištění dětí a skautský časopis.

Na výlety vybíráme peníze před odjezdem (platí jen ti, kteří jedou). Částka se liší podle délky trvání výpravy – jednodenní výlety cca 100,- Kč, víkendová výprava 300 – 500,- Kč.

Kdo oddíl vede a pracuje s dětmi?

V čele oddílu stojí vůdce – dospělý skautský činovník, který má splněnou vůdcovskou zkoušku (akreditovaná kvalifikace dle MŠMT), má zdravotnický kurz a je k vedení pověřen střediskem.

Vedoucí skautů je Cudla, Šikma a Rybíz, smečku vlčat vedou Prcek, Cipi a Modřík.

Naše kontakty.

Hana Večeřová - Cudla
Vedoucí oddílu a vedoucí skautů

E-mail: handasv@centrum.cz